Pages

Saturday, July 14, 2012

Le chapeau blanc

Do you know the feeling when all you want is living (at least for a while) in another era? It happens to me from time to time when I read good old novels, listen to classic jazz or watch old movies for too long.)). Actually I haven´t even decided which era I would prefer the best. I love the twenties for instance just like Gil Pender from Woody Allen´s "Midnight in Paris". I sometimes get the feeling that the amoral, spiritually empty, lost, hedonistic and brilliant Bright Young Things of the Twenties described by great authors are much more close to us and to our recent society than we think. I also admire elegant, graceful and feminine fashion of the fifties and the sixties with their queen Audrey Hepburn. Then I wonder what would it be like to live in those times and breathe the same air as my favourite personalities from the past did. Then (again like Gil) I notice that I share the same era with many personalities I absolutely love and admire and I realize there are some details I couldn´t find in another era than in ours.Those details that make recent time special. And the bonus is that I can keep some details from the past with me, co-create my presence and the future with them - and then life can be perhaps as colourful as a Gaudí mosaic is. And I do not mean only my little journeys to the past when I use and enjoy the oppurtunity of listening to jazz or putting on some retro cloths - that is just the begining...

What do you think? And what would be your Golden Age?

Znáte ten pocit, když si ze všeho nejvíc přejete (alespoň na chvíli) žít v jiné době? Mě se to občas stává, když čtu kvalitní staré romány, poslouchám klasický jazz nebo se příliš dlouho dívám na staré filmy.)). Vlastně jsem se ani nerozhodla, kterou dobu bych měla nejraději. Miluju například dvacátá léta stejně jako Gil Pender z "Půlnoci v Paříži". Občas mám pocit, že nemorální, duchovně prázdná, ztracená, hédonická a geniální Zlatá mládež dvacátých let vylíčená skvělými autory je nám a naší společnosti mnohem bližší, než si myslíme. Rovněž obdivuju elegantní, půvabnou a femininní módu padesátých a šedesátých let s jejich královnou Audrey Hepburn. Potom si říkám, jaké by to asi bylo žít v těch dobách a dýchat stejný vzduch jako moje oblíbené postavy z minulosti. Pak si (opět stejně jako Gil) všimnu, že sdílím stejnou dobu s mnoha osobnostmi, které miluji a obdivuji a uvědomím si, že jsou jisté detaily, které bych nenašla v jiné době, než je ta naše. Ty detaily, díky kterým je současnost výjimečná. A jako bonus si mohu ponechat některé ty detaily z minulosti, spoluutvářet s nimi svou přítomnost a budoucnost - a potom snad může být život pestrý jako Gaudího mozaika. A nemám teď na mysli jen své malé výlety do minulosti, ve kterých využiju možnosti zaposlouchat se do jazzu nebo vzít si nějaké retro šaty - to všechno je jen začátek...

A co si myslíte vy? Jaký by byl váš zlatý věk?

xx
-AudreyDuring this journey to the past I wear vintage scarf from the sixties, Zara dress, Gant wide hat, silver pearl necklace and silver bracelet, my 18th birthday ring with two sober diamonds and a pearl, and powdery high heels from a boutique in Italy.
Photographed at: interior of Art Deco Café Imperial (First Czechoslovak republic era) in Prague. The hotel was visited by the outstanding writer Franz Kafka.

Na cestu na tento výlet do minulosti jsem si oblékla vintage šátek ze šedesátých let, šaty Zara, široký klobouk Gant, stříbrný náhrdelník s perlou a stříbrný náramek, prstýnek k 18.narozeninám s dvěma decentníma diamantama a perlou, a lodičky v pudrové barvě z italského butiku.

Fotografováno v: interiéru Art Deco Café Imperial (prvorepublikové období) v Praze. Hotel navštěvoval jedinečný spisovatel Franz Kafka.

13 comments:

 1. You look amazing honey! Love this post!!
  Kisses N

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you very much, dear! That´s very sweet of you♥. -Audrey

   Delete
 2. Sooo sweet :) very nice blog. Can't believe I wasnt following you before :) I'm now your newest follower... Can't wait to read/see from you!

  Always great to discover new and amazing blogs on a boring Sunday :)

  xxx

  Tugba

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you very much! We are quite new;). We appreaciate your interest! Have a lovely evening.
   xx - Audrey and Pearl

   Delete
 3. so sexy

  Cynthia

  ReplyDelete
 4. ta druha fotka je ohromna, dodava stipku tajomnosti:)

  ReplyDelete
 5. mas krasne lodicky!
  http://sienastyle.blogspot.it/

  ReplyDelete
 6. Pane bože, ten dekolt! Asi budu mít zástavu srdce. Jsi prostě krásná.

  ReplyDelete