Pages

Sunday, November 9, 2014

Why I love Tosca performance in State Opera

Sunday evening is perfect for opera and great company...I love Tosca so I was very pleased to see its perfect classic adaptation in State Opera (Prague).
Lately there has been this trend of "modernizing" the performances. The result unfortunately (as I repeatedly found out) is tasteless hotchpotch which tries to ingratiate by low attempts of jokes and byputting the story in a time which is a senseless mix of historical periods and modern time.
Luckily that is not the case of Tosca performance in State Opera (Prague) which stays faithful to classic jewels of its genre. I believe that when perfection exists, it isn´t right to change it and try to make it modern, but accept it for what it is is and then one can enjoy it in its beauty.


Nedělní večer je jako stvořený pro operu ve skvělé společnosti...Tosca je pro mě srdcovou záležitostí, proto mě velmi potěšilo její perfektní klasické zpracování ve Státní opeře.
Poslední dobou je trendem snaha "oživit"představení a zavést do něj jakési moderní prvky. Výsledkem bohužel bývá (jak jsem se s velkým zklamáním již mnohokrát přesvědčila) nevkusná slátanina, která se snaží zavděčit přízemními pokusy o vtipy a nevhodným zasazením děje do období, které je jakousi neidentifikovatelnou směsicí různých historických období a současnosti.
To naštěstí není případ představení Tosca ve Státní opeře, která zůstává věrná klasickým klenotům svého žánru. Věřím, že existuje-li dokonalost, není správné ji měnit a "modernizovat", ale chápat ji takovou, jaká je, v kontextu, který k ní patří. A pak si ji člověk může vychutnat v celé její kráse.


xx

Audrey


Btw I´m happy I have managed to create this hair adornment. I wanted it exactly like this: wider than normal headband, creation that you place on the hair without hiding the edges, material: black suede. What do you think about my design?;)
Mimochodem - mám radost, že se mi povedlo vytvořit tuto ozdobu do vlasů. Přála jsem si přesně takovou: širší než běžná čelenka, kreace, která se pokládá na vlasy, přičemž se konce neschovávají, materiál: černý semiš. Co si o mém designu myslíte? ;)

27 comments:

 1. aww!!! wwow dear!! you look amazing!!! what a stunning dress!!! perfect style! great choice! kisses!

  www.fashionizein.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Theano, thank you so much for a lovely comment ♥. xx

   Delete
 2. You look great!!!
  Lots of love, xx

  www.marysreturn.com
  www.marysreturn.com

  ReplyDelete
 3. Hey friend, i always get interested in making new bloggers friends. and i do think your blog is unique. I do not like someone just put images there i love reading articles. I am your new reader and hope you can be mine too. Have a nice day

  http://www.fashionculturediary.blogspot.it/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you very much. We will visit your blog, too. Happy you like our articles.

   Delete
 4. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 5. Krásné fotky, krásná ty, krásné vlasy. Vždyť už to ode mě znáš :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Znám a vždy mě to od tebe moc potěší :).

   Delete
 6. You look beautiful! I have to agree with you… the modernization of classics sometimes has a way of taking the sense of purpose out of a piece!
  : signe : the daily savant :
  Jewelry Giveaway

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much, dear! Yes, exactly...classic is classic

   Delete
 7. ta ozdoba ve vlasech je úžasná!♥ jako vždy ti to moc sluší!:)

  www.Lorietta.cz

  ReplyDelete
  Replies
  1. To mě moc těší, že se ti líbí moje ozdoba :). Mám z ní radost ;).

   Delete
 8. Gorgeous style for an opera evening! I loveee your hair!!! :)
  Kisses
  Svetlana
  http://capemaychic.weebly.com

  ReplyDelete
 9. Velmi přitažlivá jsi v šatičkách. Líbí se mi odhalená záda, je v tom jakási rafinovanost a přitom žádná lacinost. Jinak moc souhlasím s názorem na modernizování klasických věcí, ať je jedná o hudbu, literaturu aj.

  ReplyDelete
 10. Awesome look!
  Lena
  http://skinnycature.com/airport-look/

  ReplyDelete
 11. Šaty Ti moc sluší, máš nádhernou postavu :)

  ReplyDelete
 12. Perfect!!! :)

  Followed you via gfc <3

  http://kapege23.blogspot.com/

  ReplyDelete
 13. You look fabulous!

  http://beautyfollower.blogspot.gr

  ReplyDelete