Pages

Sunday, December 14, 2014

Who are we?

Když někoho poznáme, snažíme si ho vždy někam zařadit, zaškatulkovat. Jakou nálepku nosíte zrovna vy? Je to poznat asi nejlépe, když si nejste jistí o jakém konkrétním člověku je řeč a protože si nepamatujete jména, tak se jednoduše zeptáte: A to je která? Dotázaný pak odpoví, to je ta...co je divná, ta co nemluví nebo ta co je hloupá. Proč se odsuzujeme tak snadno? A víme jací ti lidé vážně jsou? Samozřejmě, že nevíme. Často si o mně lidé myslí, že jsem slušná. Neříkám, že nejsem, ale nic není černobílé a každý z nás má v sobě více stránek. Tyhle fotky, které vznikly ve spolupráci s fotografy Diana Dalsasso a Chef Roussel, jsou důkazem, že umím být i bad girl. :)

When we get to know someone, we try to classify or categorize that person. What label are you wearing? You can find out when you don't  know about who are others talking about. You don't remember names so you just ask:"who is she?" Then you get the answer, that's the...wierd one, quiet one, ugly one, stupid one. Why do we judge so quickly? And do we really know what  the people are like? Sure we don't know. People often say how decent I am. I do not argue I am not, but nothing is black and white and we all have more sites inside. These pictures created in a cooperation with the photographers Diana Dalsasso and Chef Roussel prove that there's a part of a bad girl inside me, too. :)

XX
-Pearl
9 comments:

 1. beautiful pics!!!

  http://www.thefashionprincess.it/

  ReplyDelete
 2. These photos are real cool !♥

  ReplyDelete
 3. Cool pics!

  http://bellemelange.net/blog

  ReplyDelete
 4. Love your style, you're amazing!

  BABYWHATSUP.COM
  Try to win my D&G GIVEAWAY

  ReplyDelete
 5. S tím škatulkováním jsi to teda vystihla. (Zajímalo by mě jakou mám škatulku já :-)). Dle fotek sis to evidentně užívala.

  ReplyDelete
 6. Amazing Pics!!! U R so Beautyfull!!

  http://joannok.blogspot.de/

  ReplyDelete
 7. great post! really gorgeous pictures , very beautiful :)
  great blog, very inspiring
  check out my blog too maybe we can inspire eachother? or follow, let me know and I will follow back :)

  - www.angelaah91.blogspot.nl

  ReplyDelete
 8. Mluvíš mi úplně z duše! A na fotkách Ti to moc sekne, ta poslední je nej! :-*

  ReplyDelete
 9. Incredible pictures
  Lots of love, xx

  www.marysreturn.com
  www.marysreturn.com

  ReplyDelete