Pages

Sunday, November 4, 2012

Berlin

 
It´s been a while since I was in Berlin but I wanted to share with you the fun I was having. I completely fell in love with the city. The sad history of the WWII is reminded everywhere and that may be the reason why current inhibitions are in my opinion so tolerant. The city is so multicultural! You can taste the food from all around the world. That´s why for example kebab became so typical for Berlin. But make sure you try Berliner Currywurst. Most of the photos are taken in nearby city Potsdam, where you can find chateau Sans Souci (which literylly means "no worries" and you really can´t be bothered with anything in here).
 
Už je to nějaký čas, co jsem byla v Berlíně, ale chtěla jsem se s vámi podělit o své zážitky. Úplně jsem se do Berlína zamilovala. Smutná historie druhé světové války je všude připomínána a i to je možná ten důvodem, proč jsou dnešní obyvatelé města, podle mého názoru, tak tolerantní. Berlín jak tak multikulturní! Můžete zde třeba okusit jídlo z celého světa, proto se například kebab stal tak typickým pro Berlín. Nezapomeňte ale ochutnat berlínský Currywurst. Většina fotek byla pořízena u blízkého města Potsdam, kde se nachází zámek Sans Souci (což doslova znamená "bez starostí" a věřte mi, že starosti jsou tím posledním, na co si v zámeckých zahradách vzpomenete).
 XX
-Pearl
 
 
 
K Berlínskému olympijskému stadionu se váže příběh letní olympiády v roce 1936, kterou použil Adolf Hitler jako součást své propagandy. Jeho plány mu alespoň na chvíli překazil americký hrdina černé pleti Jesse Owens, který vyhrál rovnou čtyři zlaté medaile! To tedy muselo být něco!!!
 
Berliner  Olympic stadium is connected with the story of Olympic Games in year 1936, which Adolf Hitler used as a part of his propaganda. His plans were ruined at least for a moment  by African American hero Jesse Owens, who won straight four medals! Well that really must have been something!!!
 
 

5 comments:

 1. 1. These your outfit is gorgeous.
  2. Your photographs are gorgeous.
  3. THIS IS ALL SO GORGEOUS.

  love it.
  xx,
  J
  www.abentpieceofwire.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi Justina,
   wow I am blushing!:)))Thank you so much!
   XX
   -Pearl

   Delete
 2. beautiful outfit <3
  i'm youre new follower, would you like to follow me back? :)

  ReplyDelete
 3. Wonderful pictures! I wish to go there myself some day! Thanks for your comment and yes I would love to follow each other! Following you now!
  xx
  www.junewantsitall.com

  ReplyDelete
 4. Love your dress, so delicate!

  http://lasaloperie.blogspot.com

  ReplyDelete