Pages

Monday, December 31, 2012

The Little Prince and New Year

During Christmas time me and Pearl found some time for The Little Prince. We think it´s a brilliant book that one can return to many times during one´s life. Still fascinated by the fairytale little creature and his world Audrey and Pearl would like to wish something to themselves, their beloved ones and to you-our very dear readers: A fantasy so we could see lambs through the box. A desire for something new and good so we just don´t talk about numbers all the time. And a courage  so we are not afraid to domesticate a flower or someone else (and let her or him to domesticate us), even though we know we or the other person will cry one day - so we are not afraid of the one thing that gives life a sense: love. And we also wish health so we can all realize and live the good ideals. A good grown-up can gain from the best that he or she was when he or she was a little child, for example a little prince. Well, we think it is important to cherish or refind the best from ourselves from the time we were little kids (because as Antoine de Saint-Exupéry used to say all grown-ups were once children). For instance we believe that we can be grown-up women who save their dreams of little princesses who were longing to save the world.
And what about you-who were you when you were little children? Are you still like that?

Během Vánoc jsme si s Pearl našly chvilku na Malého prince. Podle nás je to skvělá knížka, ke které se člověk může vracet celý život. V opojení světem tohoto pohádkového človíčka by Audrey a Pearl rády popřály sobě a svým blízkým a vám-našim drahým čtenářkám a čtenářům-něco do nového roku: Fantazii, abychom dokázali vidět beránky přes bedýnku. Touhu po něčem novém a dobrém, abychom se neptali stále jen na čísla. A odvahu, abychom se nebáli ochočit si květinu nebo někoho jiného (a nechat zase jeho nebo jí ochočit si nás), i když víme, že jednou budeme my nebo ona plakat-abychom se nebáli toho nejdůležitějšího, co podle nás dává lidskému životu smysl: lásky. A v neposlední řadě zdraví, abychom mohli ty dobré ideály uskutečňovat, žít je. Dobrý dospělý totiž může čerpat právě z toho dobrého, co mu zůstalo z doby, kdy byl dítětem, třeba takovým malým princem. Zkrátka si myslíme, že je důležité, uchovat si nebo znovunalézt to nejlepší ze sebe samých, čím jsme byli, když jsme byli dětmi (protože jak říkal Antoine de Saint-Exupéry "všichni dospělí byli nejprve dětmi").  Můžeme být třeba věkem dospělými ženami, které si uchovávají svoje sny malých princezen, které toužily zachránit svět.
A kým jste bývali vy, když jste byli malými dětmi?  Jste jimi pořád?

xx
-Audrey


 
Audrey as a little princess :).
 
 

Pearl as a little princess :).
 
 
 
Audrey and Pearl when they were little:)))
 


Do you like this van Gogh´s painting? I don´t know why but when I see Starry Night it always reminds me of the little prince. But the best reminder is to lift a head and see the night sky with its millions of stars that can make us laugh...
Líbí se vám tento obraz od van Gogha? Nevím ani proč, ale vždy když vidím Hvězdnou noc, vzpomenu si na malého prince. Vůbec nejlepší je zvednout hlavu a nechat na sebe působit noční oblohu a milióny hvězd, které nás mohou rozesmát...
The painting is from this book: M. Lamač-Vincent van Gogh, Odeon, Prague, 1996

Obraz je z této knihy: M. Lamač-Vincent van Gogh, Odeon, Praha, 1996

14 comments:

 1. Replies
  1. Thanks! Happy New Year to you, too, dear:-*.

   Delete
 2. Knížku Malý princ mám moc ráda taky :) Krásné fotky, a taky bych ráda popřála všechno nejlepší do Nového roku :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc jsi nás potěšila:). Takhe milé komentáře jsou nám velkou motivací:). Krásný celý rok 2013!

   Delete
 3. Thank you so much for the support girls! Following you back on GFC, Fb and Bloglovin!

  xXx

  ReplyDelete
  Replies
  1. Great news! Thank you and we hope we will stay in contact through the commments.
   xx

   Delete
 4. I cried when I saw this painting in Chicago for the first time. When I lived in Manhattan, I waited to move back to Chicago until it was returned to the MoMA from being on display in a traveling exhibition just because I wanted to see it in person one more time!
  ~ Signe
  http://thedailysavant.blogspot.co.at

  ReplyDelete
  Replies
  1. Wow!!! I was so pleased when I read your comment. It honestly made my day beacuse I just love when our readers appreciate the article or-like you-the painting! It´so nice to know someone else has the same passion for van Gogh.
   xx
   -Audrey

   Delete
 5. great blog ! Would you like to follow each other ?

  ReplyDelete