Pages

Sunday, April 20, 2014

Love is the answer...or is it?

There are like million quotes, thoughts and definitions about LOVE. John Lennon once said that LOVE is the answer. If it really is so then I really don't understand why it brings so many questions? How long it will last? Could I trust him that much? Am I not too much into him? Who loves who more? That's what sometimes makes us look like crazy persons. And that might be the reason why some say that love is just an illusion. But would an illusion make you get on the night train and stand under the window with "I´m sorry" board? Would an illusion make you feel like the happiest girl on earth? I don't really think so. That caramel he buys for you, that shared secret, that joke, that moment, that look...That's reality and damn good one. :)

Photos by: my boyfriend Tom (any similarities to actual persons is of course merely coincidental)
XX
-Pearl

Existuje asi tak milion citátů, myšlenek a definicí o LÁSCE. John Lennon jednou řekl, že LÁSKA je odpověď. Pokud to tak skutečně je, tak teda nechápu, proč s sebou přináší tolik otázek? Jak dlouho nám to vydrží? Můžu mu tolik věřit? Nejsem do něj až moc zblázněná? Kdo miluje koho víc? A tyhle myšlenky z nás občas dělají blázny. A to by mohl být i jeden z důvodů, proč někteří tvrdí, že láska je jenom iluze. Ale donutila by vás iluze nastoupit na noční vlak a stoupnout si pod okno s transparentem "Omlouvám se"? Dokázala by z vás iluze udělat nejšťastnější holku na světě? To si právě nemyslím. Tu karemelku, co vám koupí, to tajemství, co s vámi sdílí, ten společný vtip, ten pohled, ten moment... To je realita a zatraceně dobrá.

Fotky od mého přítele Toma  (ale veškerá podobnost s reálnými osobami je samozřejmě čistě náhodná)
XX
-PearlI wore spring outfit with new shoes from our favourite brand Pointer Footwear. https://www.pointerfootwear.com/. If you like them so much as we do then stay tuned for a prepared giveaway! :)

Jarní outfit s novými botami od naší oblíbené značky Pointer Footwear. https://www.pointerfootwear.com/ Jestli se vám líbí tak jako nám, tak očekávejte brzy giveaway! :)
10 comments:

 1. Pearl, tobě to tak sluší! <3 outfit je krásný a i fotky jsou výborné! :-)

  ReplyDelete
 2. bezva článek! :)) a ty vypadáš opět naprosto úchvatně :*

  ReplyDelete
 3. You look stunning dear <3 xxx

  www.fashion-utopia.com

  ReplyDelete
 4. Super cute!!!! I love the whole outfit!!! =)
  http://thelittlesecretsblog.blogspot.com.es/
  -Mireia

  ReplyDelete
 5. Topánky sú krásne, veľmi ti to pristane. A zbožňujem tvoje vlasy ! <3

  ReplyDelete
 6. pretty nice blog, following :)

  ReplyDelete
 7. You look so sweet!:*
  http://rocsii.ucoz.ro/news/copilarie_unde_esti/2014-04-26-5

  ReplyDelete
 8. Wow such a beautiful hair! Visit me on my blog x

  kayilo.blogspot.com

  ReplyDelete
 9. Love your look!!! Xoxo

  www.latentaciondezule.con

  ReplyDelete