Pages

Sunday, April 12, 2015

Different Easter

Since I consider myself as a feminist, I guess it is understandable that I am not a part of the Czech habit on Easter Monday. I have never understood why I should open my door to a complete stranger holding a birch and be happy that he starts with a (pretended or not) physical violence and in return to give him my chocolate (!) :D.
But because of that I don´t reject this holiday. On the contrary. I look forward to Easter. We always have a spring decoration at home and we gather as a family. We hide big paper eggs filled with sweets and cloths in the garden and than have a lot of fun together.

Whether you celebrate this holiday or not and whatever your customs during these days are, I wish you to spend it nicely and your way!

Jelikož se považuju za feministku, je asi pochopitelné, že se nijak neúčastním českého zvyku "koledování". Pointa toho, že bych měla být vděčná za to, že za mnou přijde cizí chlap s nějakým proutkem a začne na mě provádět (nebo simulovat) fyzické násilí, za což bych se mu měla ještě odvděčit tím, že bych mu dala svoji čokoládu (!), mi zkrátka vždycky unikala :D.
Ale kvůli jednomu zvyku nezavrhuju celé svátky. Naopak. Na Velikonoce se těším. U nás doma si vytvoříme jarní výzdobu a sejdeme se jako rodina. Na zahradě si vzájemně schováme velká papírová vejce, která předtím naplníme sladkostmi a aspoň jedním kusem oblečení, "aby nás nepokakal beránek".
A ať už Vy slavíte Velikonoce jakkoli, přeju Vám, abyste je prožili hezky a po svém.

xx

Audrey
And here is my spring outfit which I couldn´t put on today because it is almost freezing :).
A tady je můj jarní outfit, který bych si v dnešní zimě ještě nemohla dovolit :). 
Photographed by: Mikoláš Adlof


5 comments:

 1. Happy Easter...you look gorgeous!
  Omnivogues

  ReplyDelete
 2. Jéé, "nepokakal beránek" já myslela, že už to nikdo nezná :-). Taky to dodržujeme. Mladiství outfit na jedničku! Krásné jaro.

  ReplyDelete
 3. To s tím pokakáním od beránka vůbec neznám, každopádně dobrý zvyk :)

  ReplyDelete
 4. I've not ever heard of this custom… can you tell me a bit more? I'm intrigued!
  : signe :
  the daily savant :

  ReplyDelete