Pages

Sunday, October 11, 2015

The air, the field, the painting...

Inside I keep the feeling of one summer weekend where only the sun, the wind, the mountains, the field and sky existed - and us in between. I took his colours and brushes and sank into them with him. I didn´t care that I can´t really paint. It was the only thing in a long time with which I forgot about the goals, the time management and the rules. I wish to everyone on the world to live such a weekend because its positive vibe would logically lead to a world peace.


Nosím si v sobě jeden letní víkend, ve kterém existovaly jen slunce, vítr, hory, pole, nebe a mezitím my dva. Vzala jsem jeho barvy a štětce a ponořila se do nich s ním. A neodradilo mě ani to, že malovat vlastně neumím. Byla to po dlouhé době jediná aktivita, u které jsem zapomněla na cíle, harmonogramy a pravidla. Přeju každému na světě, aby si zažil si podobný víkend, protože jeho pozitivní nabití by logicky vedlo k celosvětovému míru.

xx

Audrey

4 comments:

 1. Isn't it wonderful to be able to turn to art for inner peace? I'm not much good at drawing or painting, but I've really come to enjoy coloring mandalas or paisley designs!
  : signe :
  : the daily savant :

  ReplyDelete
 2. Tak malování/v mým případě kreslení, jako formu relaxu, dost dobře znám. Vznikly tak asi jedny z mých nejlepších obrázků.

  ReplyDelete
 3. you are beautiful and you have amazing hair :)

  ReplyDelete