Pages

Sunday, October 16, 2016

What Body Positivity Means to Me

          Being bombed by tips on how to loose weight and by "bodygoals" (instagram can be used for better stuff, right?) and being interested in the subject of eating disorders (that don´t have enough space in media and elsewhere - opposite to the omnipresent warnings against obesity) I have decided to take it from the opposite perspective. So not to tell you what we should allegedly change on our bodies and tips on what we can "allow" us to eat or wear but to offer the possibility of loving yourself right here, right now. It is of course easier said than done (also because of that society pressure to be perfect). That´s why I would like to share with you what body positivity means for me specifically:

1. To love my body whether I exercise or not, whether I wear a make-up or not and also when I just ate more.

2. To love my skin no matter it is very very pale and I am fighting with the atopic eczema from time to time.

3. To take care of my body by eating good food that I like, to exercise or to do an activity that I enjoy and do not take as an obligation, to have a massage and other things :).

          And don´t worry it definitely isn´t like I feel like this every minute of every day for 100%. It took me a long time to see it like this and now it is more like my motto that I remind myself from time to time.
May be it is seen as too personal but if you would like to share with me what body positivity means for you in the comments, I will be very happy!

xx

Audrey

....................

          V záplavě tipů na hubnutí a "bodygoals", které na mě nepřestávají v podstatě všude vyskakovat (instagram se dá použít k lepším věcem, ne?) a vzhledem k tomu, že se zajímám o téma poruch příjmu potravy, kterým na rozdíl od varování před obezitou podle mě stále není věnováno dost prostoru v médiích i jinde, mě napadlo napsat něco z druhého konce. Tedy ne o tom, co všechno bychom na svých tělech měli údajně měnit a tipy na to, co si "smíme dovolit" jíst nebo nosit na sobě, ale o tom mít se rádi už teď a tady. To se samozřejmě lehce řekne, měj se rád/a, jaký/á jsi, ale realita bývá trochu jinde už z důvodu tlaku na nedosažitelnou dokonalost. Proto jsem se rozhodla, že bych se s vámi chtěla podělit o to, co pro mě konkrétně znamená body positivity.

Body positivity pro mě znamená:

1. Mít ráda svoje tělo nehledě na to, jestli cvičím nebo ne, jestli mám make-up nebo ne a nehledě na to, že jsem se zrovna najedla o něco víc.

2. Mít ráda svoji kůži nehledě na to, že je velmi velmi světlá a dost mě zlobí atopický ekzém, a tak sem tam rozhodně není dokonalá :).

3. Pečovat o svoje tělo dobrým jídlem, které mám ráda, dále když mám chuť, tak cvičením nebo pohybem, který mě baví a není povinností a masážemi a dalšími vychytávkami :).

          A nebojte se, rozhodně to pro mě neplatí nijak stoprocentně každou minutu každého dne. Jednak mi to trvalo dost dlouho dojít si k tomuhle postoji, jednak je to pro mě spíš takové motto, které si občas potřebuju připomenout.
Možná je to příliš osobní téma a nevím, jestli se vám do něj bude chtít jít, ale pokud ano, budu moc ráda, pokud mi napíšete, co body positivity znamená pro vás.

Mějte se krásně a mějte se rádi! :)

xx

AudreyPřidávám sem fotky z jednoho z posledních teplých dní u Mumlavských vodopádů. Cítila jsem se tam jako v ráji na zemi a myslím, že je atmosféra cítit i z fotek.


I am posting here the photos from one of the last warm days from Mumlava Falls where I felt like in a paradise.


                                                    Photographed by Raiden Beckford

4 comments:

 1. Those are very important and very difficult things to do what you wrote over here! :) Thank you so much for sharing!
  <3
  Pearl in Fashion

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much. I appreciate that a lot♥.

   Delete
 2. I LOVE this post!!!!! More people should think like this!!!! Inspired!!!

  xo, Lizz
  Elizzabeth Hope Blog
  YouTube Channel

  ReplyDelete
 3. Beautiful photos! <3 Love your hair! <3

  www.fashion-utopia.com

  ReplyDelete