Pages

Tuesday, July 17, 2012

Firenze

During my holiday in Rome I decided to take super quick train to Florence. This "Athens of the Middle Ages" has the real Renaissance magic. I just enjoyed walking through the streets influenced by the famous Medici family. But the most charming monument for me was definitely Ponte Vecchio across the river Arno, where goldsmiths´ shops from the 17th century are. I felt like the city kept surprising me with something all the time. The best surprise was the exhibition of fashion in Palazzo Pitti called: Fashion - A World of Similarities and Differences. At the end another surprising moment came when I found a gelateria with the richest selection of ice-creams!

 

Během mých prázdnin v Římě jsem se rozhodla zajet si rychlým vlakem do Florencie. Tyto "Athény středověku" mají pravé renesanční kouzlo. Užívala jsem si procházky ulicemi ovlivněné slavným rodem Medicejských. Nejvíce okouzlující památkou pro mě ale bylo Ponte Vecchio přes řeku Arno, kde se nacházejí zlatnictví ze 17. století. Měla jsme pocit, jakoby mě město neustále něčím překvapovalo. Největším překvapením byla výstava v paláci Pitti: Móda - svět, kde se potkávají podobnosti a rozdíly. A poslední překvapení na závěr - gelateria s nejbohatším výběrem zmrzlin!

xx
-Pearl


I wore grey shorts and a black sweater with ornamented shoulders- I filled these two pieces with light by a delicate white colour: white sandals with a flower, pearl necklace and a white bow with a subtle floral pattern in hair. Everything was bought in small Italian boutiques in Rome and its neighbourhood. My friend borrowed me the blue and white bag with massive studs.

Šedivé šortky a černý svetr s ornamenty na ramenech jsem prozářila něžnou bílou barvou: bílé sandály s květinou, perlový náhrdelník a bílá mašle s jemným květinovým vzorem ve vlasech. Vše jsem koupila v maličkých italských buticích v Římě a okolí. Modro-bílou kabelku s masivními cvoky mi půjčila kamarádka.

6 comments:

 1. Jsi kráska :)))

  Mám úplně speciální přání- zaspamuj nás fotkama, ať máme my pracující pocit, že výletujeme s tebou! :)

  ReplyDelete
 2. Dear, your hair is so beatiful!
  This place looks so nice!
  <3

  x the cookies
  samecookiesdifferent.blogspot.com

  ReplyDelete