Pages

Sunday, September 23, 2012

Charlie Straight

I was with Audrey on my seventh concert of Charlie Straight this Friday. Some people often ask me if I can skip this concert since I ´ve already been on many. They don´t get it at all. :) When you went on your first concert you just have to go on another six of them. Their music, concerts and themselves are something really special. I would like to thank them for their positive energy that they pass on to the audience and by which I am charged for another few days. I love their passion which they put in every note, their style, their instruments and the atmosphere which they create. During the performance I have a feeling which I never want to come to an end and my problems are far far away. They just completely impress you. I wish them all the best not only in the Czech Republic but also abroad because they are starting to be popular even there (no wonder). I can´t wait to pack my things again and go to another concert. Me and Audrey are definitely going to a concert on the 17th of October to the club Roxy in Prague. Anybody coming?:)

Charlie Straight is a band from a Czech town Třinec and it has four members: Albert Černý, Michal Šupák, Pavel Pilch and Johnny Cienciala. They were created in 2006 and from that time they had great successes. They´ve published two albums: "She´s a good swimmer" and "Someone with a slow heartbeat". Here is their official site http://www.charliestraight.com/  and here is a blog of their tour manager http://www.howimetcharliestraight.com/. Make sure to listen  the song called Too many knives.

V pátek jsem byla s Audrey už na sedmém koncertě Charlie Straight. Někteří lidé mi často říkají, jestli jsem nebyla už na hodně koncertech a jestli nemůžu třeba tenhle vynechat. Vůbec nechápou závažnost situace.:) Když už jednou jdete na koncert Charlie Straight, prostě nemůžete nejít na šest dalších. Jejich koncerty, hudba a oni sami jsou něčím naprosto výjimečným. Chtěla bych jim poděkovat ze jejich pozitivní energii na pódiu, kterou předávají do publika a která mě nabije na několik dalších dní. Miluju jejich procítěnost, kterou dávají do každého tónu skladby, jejich styl, jejich nástroje a atmosféru, kterou vytvářejí. Během koncertu mám pocit, který nechci, aby nikdy skončil, a moje problémy jsou ode mě někde hodně hodně daleko. Prostě vás něčím naprosto dostanou. Přeju jim co nejvíc úspěchů jak u nás tak i v zahraničí, protože začínají být slavní i tam a není divu. Nemůžu se dočkat, až si sbalím věci a pojedu někam na další koncert. Určitě se s Audrey chystáme 17. října do pražského clubu Roxy, tak jdete s námi?:)

Charlie Straight je třinecká kapela, která má čtyři členy: Albert Černý, Michal Šupák, Pavel Pilch a Johnny Cienciala. Vznikla v roce 2006 a sklidila již mnohé úspěchy. Vydali dvě alba- "She´s a good swimmer" a "Someone with a slow heartbeat".Tady jsou jejich oficiální stránky http://www.charliestraight.com/ a tady blog tour managera http://www.howimetcharliestraight.com/. Určitě si poslechněte písničku s názvem Too many knives, nenechá vás v klidu.

xx
Pearl


 
This picture was taken after a concert in Prague in the club Futurum on my birthday. I got a birthday gift- CD "Someone with a slow heartbeat" from their tour manager (thanks Vojta) :)!
Tahle fotka byla pořízena po koncertě v clubu Futurum na moje narozeniny. Dokonce jsem od tour managera dostala jako narozeninový dárek CD "Someone with a slow heartbeat" (díky, Vojto) :)!
  
 
After a concert at the music festival Colours of Ostrava - on my T-shirt I have lyrics from the song "Upside down": "Every princess should wear a crown". I took it literally :)
 
Po koncertu Charlie Straight na festivalu Colours of Ostrava - na tričku jsem měla text z písničky "Upside down": "Every princess should wear a crown". Vzala jsem ten text doslova :)
 
 
On Friday I was wearing this T-shirt, because every CS fan has a tiger in his/her heart. Do you know the book Tracy´s tiger? That´s actually what it´s all about...
V pátek jsem si vzala tohle tričko, protože každý CS fanoušek či fanynka má tygra v srdci. Znáte knížku Tracyho tygr? O tom to vlastně celé je...
 
 
 
 
  

           
                                  Photos from Friday´s music festival Tylova léta
                                  Fotky z pátečního festivalu Tylova léta
 

5 comments:

 1. Hi!
  I'm looking for mutual followers.

  http://shoppingepisodes.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. naprosto rozumím a zcela souhlasím!! jak jednou začneš, je nemožné přestat :) a vždycky odcházím z koncertu s tak skvělou náladou, ikdyž bych nejraději neodcházela a byla tam s něma až navěky věků a poslouchala a zpívala s něma ♥

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj Markét,
   máš skvělý blog.:)Těším se až se na nějakém koncertě potkáme, nejspíš budeme obě zpívat v první řadě:)))
   XX
   -Pearl

   Delete
 3. Sweetest pics!!!
  After reading this post I am in mood to visit the next show!)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yeah baby, you should definitely join us sometime!)kisses
   XX
   -Pearl

   Delete