Pages

Monday, May 27, 2013

18

Do you know that special day when everybody makes everything you wish? Yes, I am talking about birthday. I was about to go celebrate my turning eighteen to some club, just Audrey and me. My parents took me to Prague to catch up with my sis but all day everyone was acting really strange. In few minutes I was about to discover why. My friends threw me a surprise birthday party on a boat! Wow! At first I was shocked then touched and then I danced the night through. Everything was so perfectly prepared  to the smallest cupcake. My favourite macaroons, cupcakes, marzipan b-day cake, pink champagne...But the best thing was the company of my friends. They made me so happy. I can´t even count how many hugs I gave that night but there were a power in them. I felt like we are on boat full of Love, Friendship, Peace and of course of the best playlist and sweets. Even I,  the biggest dreamer could not dream my birthday better. It was a fairy- tail. You showed me how much you know me and I realized that I´m surrounded by wonderful people. I am grateful for that. Thank you all! :) DREAMS DO COME TRUE!
 
Znáte ten speciální den, kdy všichni dělají přesně to, co si přejete? Ano, myslím narozeniny. Měla jsem v plánu jít svůj přechod do dospělosti oslavit s Audrey do nějakého klubu v Praze, jenom my dvě. Rodiče mě odvezli do Prahy, abych se s ní mohla setkat, ale z nějakého důvodu jsem cítila, že se všichni chovají nějak podezřele divně. O pár minut později jsem měla zjistit proč. Moji přátelé mi uspořádali narozeninovou oslavu na parníku! Nejdřív jsem byla v šoku, potom jsem byla dojatá a nakonec jsem protancovala noc. Všechno bylo připravené do nejmenšího cupcaku. Moje oblíbené makronky, cupcaky, marcipánový dort, růžové šampaňské...Ale úplně nejlepší byla přítomnost mých kamarádů. Udělali mi hroznou radost. Asi ani nespočítám, kolikrát jsem se se všemi ten večer objala, ale v těch objetích byla zvláštní síla. Zdálo se mi, jako bych byla na lodi plné Lásky, Přátelství a Míru a samozřejmě nejlepšího playlistu a sladkostí. Ani já, největší snílek bych si narozeniny nevysnila lépe. Byla to pohádka. Ukázali jste mi, jak až moc dobře mě všichni znáte a já jsem si uvědomila, jak úžasné lidi mám kolem sebe. Jsem za to vděčná. Děkuju Vám všem! :)
SNY SE MOHOU SPLNIT KAŽDÉMU!
 
XX
-Pearl
 
Every birthday girl should wear a crown, right?
  Každá oslavenkyně by měla mít korunku, ne?
 
 It looks like a swing jazz party!
 
Chtěla bych moc poděkovat společnosti Erhartova cukrárna za tento dort vyrobený přímo pro mě! Skládá se z lehkého vanilkového a pistáciového krému a je obalen pravým marcipánem. Je to můj nejoblíbenější dort vůbec. Jestli chcete taky kousek ochutnat, tak si na něj a na spoustu dalších dobrot zajděte do stylové cukrárny se zajímavým interiérem. My jsme tam s Audrey často, tak se třeba potkáme. :)
 
 I also would like to thank to Erhart´s patisserie for making this cake especially for me!It´s the best cake I´ve ever eaten. If you are on your way to Prague be sure to stop by. We are often there with Audrey, so we may catch up. :)


 
My favourite bloggers and friends made me sweet greeting cards. So take a look. I am posting only those by bloggers because that ones from my friends are full of our private jokes that no one else gets. I would like to thank you all! :))
 
Moji oblíbení blogeři a kamarádi mi udělali krásná přáníčka, tak si je zde můžete prohlédnout. Zveřejňuji pouze ty od blogerů, protože ty od přátel jsou plné našich soukromých vtípků, kterým nikdo jiný nerozumí. Děkuju za všechny!
 
 
This is a great blogger Lucy, who came to wish me personally. It was so nice to meet you! :)
 
Skvělá blogerka Lucka, která mi přišla popřát dokonce i osobně. Strašně ráda jsem tě poznala! :)http://stylewithoutlimits.blogspot.cz/
Nena my dear friend and blogger with her boyfriend Michael made for me this card! :) I love Marie Antoinette! So sweet of you!
 
Moje drahá kamarádka a blogerka Nena mi s jejím přítelem Michalem vyrobili tohle přání!:) Miluju Marii Antoinettu! Je to od vás moc hezké!
 
 
If this was some kind of competition then this would be the funniest one! :D Really made me laugh! Thanks a lot Šárka. :)
 
Kdyby to byla nějaká soutěž, tak tohle je rozhodně nejvtipnější přání! :D Upřímně mě rozesmálo. Děkuju moc, Šárko. :)
 
It is so me with the Eiffel Tower! Thanks a lot. :)
 
Vážně ses trefila s tou Eiffelovkou. Děkuju moc. :)
 
Oh so cute, Signe! I definitely will jump for joy! Thank you! :)
 
 To je vážně roztomilé, Signe! Určitě si skočím pro radost. Děkuju moc!:)
 
Wow, thank you very much for the present. I love your designs.:)))
 
 Wow, děkuju moc za dárek. Moc se mi líbí tvoje šperky.:)))
 
Haha that´s so special language! I am glad there´s also English. :) Thanks a lot!
 
Hihi to je hrozně zvláštní jazyk, ještě že je tam i angličtina. :) Děkuju!
 
 Chérie, I will always be a child! And don´t worry I´ll never cut my hair! Thanks a lot :)
 
                          Chérie, určitě budu vždycky dítětem a neboj, vlasy si nikdy neostříhám! Děkuju :)

                                     Such a beautiful greeting card, thank you! :)
                                           http://canvirries03.blogspot.cz/
                                     Moc hezké přáníčko, děkuju! :)
                                            http://canvirries03.blogspot.cz/

 
 

14 comments:

 1. Audrey did such a good job of keeping it a secret! You have no idea how long she'd been planning this for! She even invited me to the party, but I'm still stuck on the wrong continent! We'll party over the summer, for sure, though!

  On a side note, I've got a giveaway on now!

  : signe
  : the daily savant :

  ReplyDelete
 2. May God shower you with pleasant surprises all this year round and the pictures look absolutely fun...love the cake, the boat and you two looks great as usual ..The birthday girl definitely got all the attention <3

  XOXO
  Canvirries03.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Všechno nejlepší!! :)

  ReplyDelete
 4. great to see you guys had a fun time : ) looking gorgeous girls and definitely digging the crown : ). glad you liked our card (Thanks To Audrey)
  have a good week!

  xoxo

  ReplyDelete
 5. Ještě jednou děkuju za pozvání. Byla to vážně skvělá narozeninová oslava a moc ráda jsem vás obě poznala! Doufám, že se zase brzy uvidíme. :)

  ReplyDelete
 6. nice blog follow you , follow me too ;))

  http://carolineepe.blogspot.com/

  ReplyDelete
 7. Üžasné, skvělé, báječné!!! Opozděně gratuluji k dospěláckým narozkám! Audrey a spol. to na tebe pěkně ušili:***

  ReplyDelete
 8. You had such a great bday . So cute . You look great in that dress and beautiful makeup . Following you with Instagram (Fashion Factive), GFC (Fashion Factive ) and Bloglovin(Hem Jadeja)

  Fashion Factive
  Fashion Factive on Bloglovin

  Fashion Factive on Facebook

  ReplyDelete
 9. Happy birthday again, Pearl! I'm so glad you enjoyed your evening :-)

  hannahsfashionblog.com

  ReplyDelete
 10. Happy b-day :)

  Marisa x
  http://stylingdreams.blogspot.pt/

  ReplyDelete
 11. That was a really nice surprise, you must have amazing friends!! Happy b-day from me too.;)
  Definitely following via GFC and Bloglovin.;)

  ReplyDelete
 12. love your outfits!

  http://alovelycommotion.blogspot.com/

  ReplyDelete
 13. WOw, moc ti to slušelo, a dodatečně všechno nejlepší :)

  ReplyDelete