Pages

Tuesday, July 16, 2013

Agatha Christie London Memorial

At the end of Cranbourn Street in London there is only one year old memorial of a unique lady considered one of the most influential writer of the 20th century, the queen of crime: Agatha Christie. I´ve been admiring and loving her detective novels since I was like twelve years old. My most favourite Agatha´s books are Partners in crime (main characters are two amateur detectives),  Death in the clouds (her the very first book I´ve read) and The Murder of Roger Ackroyd and Five Little Pigs - all of these three cases are solved by my most favourite detective, best detective of all times, monsieur Hercule Poirot.
Me and Pearl were also lucky enough to see the world´s longest running show (for 61 years!) in St. Martin´s Theatre (few metres from this memorial) -  a play called The Mousetrap by Agatha Christie. It was one of a kind experience! I will be always grateful for that.

Na konci londýnské ulice Cranbourn je teprve rok starý památník jedinečné dámy považované za jednoho z nejvlivnějších spisovatelů 20. století, královny detektivek, Agathy Christie. Její detektivky miluju a obdivuju už od svých asi dvanácti let. Mými nejoblíbenějšími knihami jsou Zločiny pro dva (hlavní postavou je dvojice amatérských detektivů), Smrt v oblacích (to byla moje první) a Smrt Rogera Ackroyda a Pět malých prasátek - tyto poslední tři všechny vyřeší můj oblíbený detektiv, nejlepší detektiv všech dob, monsieur Hercule Poirot.
S Pearl jsme dokonce měly to štěstí vidět vůbec nejdéle hranou divadelní hru na světě (po dobu 61 let!) v St. Martin´s Theatre (ležící jen pár metrů od tohoto pomníku), jejíž autorkou je Agatha Christie. Hra se jmenuje Past na myši. Byl to zcela nezapomenutelný zážitek, za který budu vždycky nesmírně vděčná.

xx
Audrey

 We went to this place the same day as to Hyde Park so we still have the outfit from the previous post. I hope you can forgive us:). We just really wanted to share with you this amazing place.
Šly jsme sem ve stejný den jako do Hyde Parku, takže máme stejný outfit jako v předchozím příspěvku:). Doufám, že nám to odpustíte, chtěly jsme se s vámi podělit o tohle skvělé místo:).
 
 
 
I´m pointing at my favourite character of Agatha Christie´s books: a Belgian detective Hercule Poirot. On the memorial you can also notice a motive of a typewriter, a train which refers to her famous book Murder on the Orient Express or a character Miss Marple.
Ukazuju na mojí oblíbenou postavu z knížek Agathy Christie: belgický detektiv Hercule Poirot. Na pomníku si můžete všimnout i motivu psacího stroje, vlaku odkazujícího na slavnou knihu  Vražda v Orient expressu nebo postavy slečny Marplové.
 
 
On the left: The third book from the left is a book with the name written in Czech: Vlak z Paddingtonu. On the right: One of my most favourite book is called Partners in crime.
Vlevo: Třetí kniha zleva je nadepsána v češtině: Vlak z Paddingtonu. Vpravo: Jedna z mých nejoblíbenějších knih se jmenuje Zločiny pro dva (Partners in crime).
 
 
 
 
 

25 comments:

 1. salut,
  Les tenues sont à mon goût ! j'adore la photo avec le clin d'oeil !! bonne soirée

  ReplyDelete
 2. I don't know even one person who had never heard about Agatha Christie! She went down in history as a brilliant detective writer, it's great you mentioned her in here. Lovely snapshots as well!
  Have a fabulous time!

  Alexandra
  www.svetusvet.com

  ReplyDelete
 3. Awesome!!! Beautiful photos. LOve your red dress btw.:)
  Kisses
  http://claudiapersi.blogspot.ca/

  ReplyDelete
 4. wow, tak to divadelní představení moc závidím a ona je opravdu skvělá spisovatelka :-))

  ReplyDelete
 5. Bonitas fotografias, el vestido rojo es precioso. Besos

  ReplyDelete
 6. Now I'm following you. And you follow me back)

  http://beautyselective.blogspot.ru/

  ReplyDelete
 7. So cute your dress!

  Happy Wednesday

  addictbeiconic.blogspot.com

  ReplyDelete
 8. followed back on bloglovin' and on Facebook I was already following!

  New post on my blog…featuring my reception wedding dress!
  Nameless Fashion Blog
  Nameless Fashion Blog Facebook page

  ReplyDelete
 9. Love the red dress! Really pops against the background.

  Would you like to follow each other on GFC and Bloglovin?

  http://everythingthatclicks.blogspot.com

  ReplyDelete
 10. ten památník vypadá krásně, škoda jen že tu spisovatelku neznám :/

  ReplyDelete
 11. Very nice post :D

  http://closertotheedge1.blogspot.com/

  ReplyDelete
 12. divadelní představení muselo být skvělé <3 také bych neváhala, ikdyž mám obavy, co bych z něj s mou angličtinou měla :D

  http://fashionladyan.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 13. Nice post :) I like your dress... beautiful! Check out my blog... and what do you think... do you wanna follow each other?
  www.styleofdarina.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! I am following you back via bloglovin, GFC and Instagram :)

   Delete
 14. O jejich detektivkách jsem už slyšela, asi je budu muset také zkusit :))
  Jinak vypadáš úžasně! Ty červené šaty ti strašně moc sluší! :))

  ReplyDelete
 15. She is one of my favourites writers, you are so lucky to be there :) By the way, your red dress is te most lovely thing I've ever seen :P
  xoxo

  Trendy Bow

  ReplyDelete
 16. wowww!
  www.supongoestilo.blogspot.nl

  ReplyDelete
 17. you look stunning in that red dress...so beautiful.
  Love the back drop :)

  ReplyDelete
 18. loving your red dress here!

  Charlotte

  Website | Winston & Willow Style Blog

  Facebook | Facebook/Winstonandwillow

  ReplyDelete
 19. Omlouvám se, jestli to tu již někde zaznělo, ale odkud jsou ty šaty? Jsou ú-ž-a-s-n-é :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc děkuju:), bohužel už si ale nevzpomenu, byl to nějaký internetový obchod a názvem si už nejsem jistá..

   Delete