Pages

Wednesday, January 20, 2016

Ice Birthdays & Gifts Alternative

When Pearl and me were little we used to do figure skating. So we have decided to celebrate our birthdays (Pearl´s with half year delay) on ice. There was a dress code called "fairy tale dream" and we have enjoyed this night with couple of friends a lot under the Prague Žižkov Tower. The night was full of lights and melodies by Frank Sinatra and Glenn Miller. And I also have a tip for you that worked for us very well: instead of gifts your guests can just give a volunteer contribution and what you raise you give to the charity of your choice. Not only you will make someone who needs it happy but your guest will also get rid of the stress related to the present shopping - and that really counts, doesn´t it? :)

Jako malé jsme se s Pearl věnovaly krasobruslení, tak jsme se rozhodly, že oslavíme naše narozeniny (u Pearl s půlročním zpožděním) na ledě. Dresscode zněl "fairy tale dream" a my jsme si tuhle noc s pár přáteli pod Žižkovskou věží prozářenou lampami spolu s melodiemi od Franka Sinatry a Glenna Millera moc užily. A mám pro vás i tip, který se nám hned na poprvé hezky osvědčil: místo dárku (často sháněném na poslední chvíli) Vám může dát každý dobrovolný příspěvek na předem určený charitativní účel. Nejen že uděláte radost někomu, kdo ji nejspíš už dlouho neměl, ale navíc zbavíte své hosty zbytečného stresu spojeného se sháněním dárku - a to se vyplatí, ne? :)

xx
Audrey


A very serious author´s note: The blurriness is strictly an artistic intension that has nothing to do with bad lightning and movement,
Velmi vážná poznámka autorky: Rozmazanost fotek je výlučně uměleckým záměrem, který v žádném ohledu nesouvisí se špatným osvětlením a pohybem.


6 comments:

 1. Wow sounds like such a fun evening ladies! Ice skating is so much fun, and something I unfortunately didn't get to do last year. Looking at your photos makes me feel as if I have though! :) Hope you're both well - been so long since we last connected :)

  Talk soon!

  Hannah xx

  P.S. Love the last photo! I think the blur adds to the artistic aesthetic ;)

  ReplyDelete
 2. Jééé vy jste šikovné! Já se na ledě většinu času jen sunu šnečí rychlostí podél zábradlí.. :D A ty sukně jsou bomba!
  www.Lorietta.cz

  ReplyDelete
 3. What a lovely idea! Fabulous fun, great dress code, wonderful gift idea! Looks like a simply magical evening! Happy Birthday!
  : signe :
  : the daily savant :
  Customized T-shirt GIVEAWAY

  ReplyDelete
 4. Seems like a fun day.. And great gift suggestion!

  (◕‿◕✿) EmoteraGoddess.com | Instagram | Bloglovin

  ReplyDelete