Pages

Thursday, April 21, 2016

Lindex Showroom Garden Party

I was interested in seeing the new Lindex collection so I had to go to its showroom garden party at least for a minute. The pieces have my preferred colors (white, navy blue, emerald) and their soul is an elegant lady but I think they are also quite wearable for a nice day look. Now I am trying to resist that striped blue-white dress and the lace top so we will see how it turns out :).

P. S.: I love my top with the motive of The Little Prince that my sister Pearl created for me. I can have our favourite hero by my side. How do you like it?

Zaujala mě nová kolekce Lindex,  a tak jsem musela alespoň na chvilku zaskočit do showroomu na malou garden party při příležitosti jejího uvedení.
Jednotlivé kousky jsou v mých milovaných barvách (bílá, námořnická modrá, smaragdová) a jejich duchem je elegantní dáma, ale zároveň jsou podle mě i dobře nositelné jako milý denní look . Snažím se odolat těm bílomodrým proužkovaným šatům a krajkovému topu, tak uvidíme, jak to dopadne :).

P. S.:  Ségra Pearl mi vytvořila top s motivem Malého prince, takže mám díky tomu naši oblíbenou postavu u sebe. Co na něj říkáte?

xx
AudreyThe top♥ Dessine-moi un mouton♥Necklace: Italian market, Top: Pearl, Jacket: H&M, Skirt: Orsay, Shoes: Deichman, Mood: Mine :)

3 comments:

 1. I love that top..super chic!
  Omnivogues

  ReplyDelete
 2. Showroom Garden Party! Sounds quite interesting. Thanks for sharing these wonderful photographs here. Love doing parties and currently working for my sister’s wedding and exploring options for affordable indoor Chicago wedding venues. Hoping to book one soon.

  ReplyDelete
 3. Cute top! I like the way you've styled it here! You look so chic!
  : signe :
  : the daily savant :
  $100 Greenvelope GIVEAWAY

  ReplyDelete