Pages

Sunday, April 28, 2013

Timing is everything


Through the week I am almost always having loaded schedule and so I am having everything planned on minutes, sometimes even  on seconds. While running I am polishing my nails, I am studying on exams during the previous lesson and I am writing new posts during a night just like this one. My family often tells me if I shouldn´t slow down. But I couldn´t imagine my life without being in a hurry. And I am really glad that I don´t have the answer for question: "What are you doing when you´re bored?" Luckily I have the luxury of never being bored.
Lately I am enjoying travelling between individual events or schools. You never know who you can bump into (known or even unknown). When I am changing trains or when I have to make a transfer from train to metro I am always listening to the best playlist and I have to smile. When I take a look around and I see a person reacting to my smile or my moves to the beat then I have to smile even more. In that specific moment it´s like the train would stop for a moment in a tunnel and there´s just one positive energy all around because of those two smiles. That´s why I started to realize that people, who don´t even know each other, influence themselves with signals. For example people who are running up stairs from the tube can give you a signal that you might catch your metro and for once be on time where you need to be. I would like to send my positive signals everywhere. So if you meet a smiling girl with headphones, a pocket mirror, a sketch of new design or with a notebook in my hand don´t hesitate to ask me on anything. Do you need to know what way you should go, why am I smiling so much or what am I listening to? Or have we already changed our smiles on a tram?:-)

Přes týden mívám skoro vždycky časově dost nabitý program, a tak mám všechno naplánované přesně na minuty někdy snad i na sekundy. Třeba nehty si lakuji za běhu, na testy se učím o předešlé hodině a nové příspěvky píšu po nocích jako je tahle. Rodina mi často říká, jestli toho na mě není moc. Mě by ale život bez spěchu asi nebavil. A jsem strašně ráda, že vážně neumím odpověď na otázku: "Co děláš, když se nudíš?" Mám to štěstí, že jsem se snad ještě nikdy nenudila.
Poslední dobou mě hrozně baví cesty mezi jednotlivými akcemi nebo školami. Nikdy nevíte, na koho narazíte ať už známého nebo neznámého. Když přestupuji z vlaku na metro nebo z vlaku na vlak, to už je vlastně jedno, a v uších mi hrají ty nejlepší písničky, musím se z toho usmívat. Když se kouknu kolem sebe a vidím někoho reagujícího na můj úsměv a pokyvování do rytmu, musím se usmát ještě víc. V té chvíli jakoby se vlak zastavil v tunelu a všude kolem byla jedna pozitivní a naplňující energie těch dvou úsměvů. Začala jsem si proto uvědomovat, že i lidé, kteří se neznají, na sebe vlastně vzájemně působí signály. Třeba signály lidí spěchající po schodech nahoru z metra vám řeknou, že vám vyšlo načasování a metro nejspíš stihnete a jednou možná přijdete brzo tam, kam potřebujete. Ráda bych proto svůj šťastný signál rozeslala na všechny strany. Jestli tedy někdy potkáte pousmívající se holku se sluchátky, zrcátkem, návrhem nového modelu nebo sešitem v ruce, určitě se mě zeptejte na cestu, na náladu nebo třeba na to, co zrovna poslouchám. Nebo jsme si už někdy měnili úsměvy v tramvaji? :-)

XX
-Pearl

All the pics are taken by Kíťa Zahradníčková (Thank you very much once again ♥!). We made them yesterday at old tracks that used to head to the brewery.

Všechny fotografie byly pořízeny Kíťou Zahradníčkovou (ještě jednou jí za všechno moc děkuji ♥!). Jsou vyfoceny ve Velkých Popovicích na starých kolejích, které dříve vedly do pivovaru. 

Shoes from new collection Pointer footwear(http://www.pointerfootwear.com/) They look so cute with those funny doted socks. :)
Boty z nové kolekce Pointerfootwear (http://www.pointerfootwear.com/). Vypadají skvěle s mými puntíkovanými ponožkami. :)


24 comments:

 1. Wow! Your hair is sooooooo long! Beautiful picts and outfit!

  xx

  ReplyDelete
 2. Amazing pics and location!!!!!
  Kisses from Italy... (I'm following you!!!)

  ReplyDelete
 3. Tohle je takový pěkný článek. Úplně z něho mám skvělou náladu. Já taky ráda pořád něco dělám, kdybych měla jenom sedět doma, tak se zblázním. Jinak fotky jsou pěkné. Máš super tričko!
  Style Without Limits

  ReplyDelete
 4. wow tie vlasy nemam slov!

  Inak ak mas rada knihy pozyvam ta k sebe na giveaway: http://biancaprincipessa.blogspot.sk/2013/04/aprilova-giveaway.html

  ReplyDelete
 5. Hi girls! Thanks for your sweet comment on my blog, that's so nice!!
  The two monuments are Opera Garnier and Petit Palais in Paris :)
  Very nice pics, I like the different effects :)

  xo
  Lea

  www.leahudson.com

  ReplyDelete
 6. Love your outfit :)

  Marisa x
  http://stylingdreams.blogspot.pt/

  ReplyDelete
 7. Thanks,for your lovely comment.^^
  Of course we can follow each other on bloglovin,gfc and Instagram.
  Do you start with the follow???
  Lovely greets

  ReplyDelete
 8. What a great backdrop for these snaps! I did a railroad track photoshoot a few weeks ago, but yours is way cooler!

  : signe
  thedailysavant.blogspot.com

  ReplyDelete
 9. Beautiful pics!!! I love your hair!!!
  Have a good week! and my g+ for your post!!:)))

  Besos, desde España, Marcela♥

  ReplyDelete
 10. Hello from germany :) would you follow each other on gfc and bloglovin? if you like you can start and i'll follow you back waiting for your response <3

  Please like me on facebook

  ReplyDelete
 11. Beautiful hair. I love the short style, not the usual aged denim short.
  XX,

  ** Styleidnet INSTAGRAM **
  ** Style Id Net **
  * Bloglovin *
  .

  ReplyDelete
 12. Hezké fotky a moc pěkně píšeš. :)

  ReplyDelete
 13. Hi dear!! Like always thanks for your sweet comment, I am delighted to know your opinion :)
  By the way, i like your post very much, your blog is so cool and fresh :)
  I would like to know your opinion about my new post at;
  http://peaceinmyshoes.blogspot.com.es

  ReplyDelete
 14. Wow, these pictures are really amazing, so artistic! Love that shirt and those cute socks <3

  Feel free to check-out my blog and if you like, follow me on GFC, I'll follow you back :)
  http://roxxanaifrim.blogspot.ro/

  ReplyDelete
 15. Once again, amazing photos! Killer location! Lovely look!!!

  Kisses,
  Bex
  Personal Style Blog

  ReplyDelete
 16. Such a cute and funky look, love how you matched your shoes with those lovely socks! Also, you hair looks so amazing!

  Have a lovely weekend,
  Mary xx

  ReplyDelete
 17. Hi girls! Followed you from way way back;)!

  Come by soon
  xx

  ReplyDelete
 18. Hi Love ^_^

  How you doing?

  This look is flawless. You are just awesome.

  Have a Lovely Weekend,

  Nicole

  www.nicoleta.me

  ps. I have followed you via gfc, facebook and bloglovin for a while.
  feel free to follow my blog if you want ^__^

  ReplyDelete
 19. Thank you sooo much for the follow,dear.^^
  Follow you back on bloglovin,gfc and Instagram.
  Lovely greets

  ReplyDelete
 20. This post is so lovely! Your hair is absolutely gorgeous.

  xo, Meera | www.momentswithmeera.com

  ReplyDelete
 21. Amazing pics, so pretty =) I love your hair ! You are adorable ! Let's follow each other in FB if you want to =) Kiss

  Fashion and Cookies
  Fashion and Cookies on Facebook
  Bloglovin
  You're invited to enter my statement turquoise necklace Giveaway , open worldwide until May 7th !  ReplyDelete
 22. Love this outfit! You looks so lovely.
  Btw would you like to follow on GFC and Blogloving?
  Just let me know :)


  xx
  Tali
  www.RockMyHeels.com

  ReplyDelete
 23. Jééé, tenhle článek mi nějak proklouzl mezi prsty! Předem bych pochválila odvahu při kombinování punčoch, ponožek a botiček. To si nemůže dovolit jen tak někdo... Dále chválím fotografický nápad a celkově povedené fotky.
  Děvčata, slečny, dámy, vím že váš blog je především fashion, ale co nám věnovat někdy pár větičet a třeba i fotek a tipů o vašich vlasech? Péče o ně musí dát hroznou práci a já bych se tak moc ráda kochala...

  ReplyDelete
 24. Thanks for getting back at me dear, I'm following you now too with GFC!

  Roxx~
  http://roxxanaifrim.blogspot.ro/

  ReplyDelete